"Avaetapp oli paljutõotav"

Esimese poolaja järel liidrid T. Napa, J. Reintam, M. Lvov ja H. Saarm

- P. Hannes, Spordileht, 19. august 1974

Pirita-Kose-Kloostrimetsa 6000 m pikkuse ringraja veerl elasid eile tuhanded spordisõbrad kaasa Nõukogudemaa autispordi pilootide kihutamisele. Üleliiduliste meistrivõistluste avaetapp oli erakordselt konkurentsitihe ja pealtvaatajaile ohtralt närvikõdi pakkuv. Kõigis neljas võidusõiduautoklassis sõideti kaks korda 10 ringi (kokku 120 km). Kiiruseründamine jätkub eeloleval nädalalõpul Riias Bikernieki ringrajal teisel etapil ja NSV Liidu meistrid selguvad neljast sõidust kolme edukamaga kogutud punktide summeerimisel (iga esikoht 100 punkti, järgnevad olenevalt võistlejate arvust spetsiaalse tabeli alusel vähem). Tallinna etapp oli niisiis esimeseks poolajaks.

Sissejuhatuseks oli rada 27 vormel-4-klassi auto päralt. Neil väikestel masinatel ei andnud esimeses sõidus tallinlane Tõnu Teesalu konkurentidele suurt sõnaõigust ja sai 10 ringi ajaks 31.44,0 (keskmine 113,4 km/h.). Toivo Asmer finiseeris teisena (32.33,0) ja armeesportlasena praegu Läti koondisesse kuuluv Toomas Napa kolmandana (33.06,8).

Seejärel paar tundi puhkust, millal tules olid järgimööda mehed kolmes suuremas võidusõiduautode klassis ja siis oli käes teistkordne väikevormelite kiutamine. Stardipaigale jäi Teesalu autost maha halba ennustav õlilaik. Kahel korral tuligi mehel boksis aegaviitvaks putitamiseks peatuda ning kolmandat ringi alustas Teesalu alles 21-na. Lõpuks suutis ta ometi finiseerida üheksandana. Algul Asmeri tuules sõitnud Napa läks aga üha enam hoogu, hõivas 4 ringil liidripositsiooni ja hoidis seda lõpuni.

5. K. Tupe, Leedu 70+59 punkti.

Vormel-3-klassis tuli starti ainult 12 meest. Esimeses sõidus vedas avaringi NSV Liidu 5 kordne meister Enn Griffel, seejärel aga mullune pronks Jukk Reintam, kellest valgevenelane V.Lukasevits poolel maal korraks ette sai. Eelviimase ringi lõpetasid Griffel ja Reintam konkurentide ees peaaegu üheaegselt ja sööstsid koos Kose kurvi poole. Just enne seda aga streikis Griffeli autol gaasipedaali vedru ja ta sööstis täistuuridega hoopis rajalt välja. Kui lõpuks uuesti sõiduk sõna kuulas ja Griffel kurvi tagasi keesas, olid kolm rivaali kaugel ees. Teises sõidus olid kiirused suuremad. Paar ringi juhtis Lukasevits, siis hakkas dirigeerima Griffel, distants lõpukolmandikul tõusis teiseks Reintam.

Avaetapi järjestus:

1. J. Reintam, Eesti 100+82 p.,
  2. E. Griffel, Eesti 60+100 p.,
  3. V. Lukasevits, Valgevene 83+69 p.,
  4. V. Barkovski, Moskva 71+57 p.,
  5. R. Megel, Vene NFSV 50+47 p.

Vormel-2 autodel võistles 24 pilooti. Meie maa 5 kordne meister Madis Laiv ei saanud oma masinat korda ja tuli välja oopis vormel-3 autol, mille kiirus sirgetel jääb konkurentidele umbes 15 km tunnis alla. Seda korvas meie meister aga oma tohutute kogemustega. Mõlemad sõidud võitis Vene NFSV esindaja Mihhail Lvov. Järgnesid: M. Laiv 27.48,4 (129,5 km/h), 3. V. Grekov, Vene NFSV 28.51,6. Teisel katsel lõpetas Grekov avaringi alles üheksandana, kuid distantsi lõpuveerandil tõukas sellele vaatamata liidripositsioonilt Lvovi. Lõpuringil sai viimane uuesti mööda.

Esimese etapi kokkuvõttes:

1. M. Lvov, Vene NFSV 100+100 p.,
  2. V. Grekov, Vene NFSV 81+89 p.,
  3. M. Laiv, Eesti 89+80 p.,
  4. J. Gabalõns, Läti 75+73 p.,
  5. R. Valatkevicius, Leedu 69+61 p.

Võimsatel vormel-1 masinatel oli 16 võistleja hulgast peremees mullune hõbe, verem rallis ilma teinud tallinlane Henry Saarm, kes võitis mõlemad kihutamised moskvalase Juri Terenetski ees. Kahe võidu summa: